Pimapen Tamiri

Pimapen tamiri konusunda güvenilir, hızlı, doğru ve kaliteli çözümler üretmeyi kendine vizyon edinen Gurkanusta.com 25 yıllın verdiği tecrübe ve alanında uzmanlaşmış ekibi ile İstanbul ve tüm ilçelerine pimapen tamiri konusunda hizmetinizde.

Pimapen Pencere Tamiri

Pencere tamiri alanında her marka pvc doğrama sistemlerin bakım ve onarım işlemleri yapılır. Pencere kanat ayarı, soğuk hava izolasyonu, su alma, çift açılım yenileme, pencere kilit değişimi, çift açılım ( üstten açılma özelliği) çevirme, conta yenileme, menteşe tamir veya değişim tamirat işlemleri yapılır.

Pimapen Kilitli Kapı Tamiri

Pimapen kilitli kapı arızaları, kapının kapanmaması, kolun boşa dönmesi, hava alması, kilitlenme problemleri, su alma, çift açılım kanat ayarı bozukluğu, anahtarın dönmemesi gibi birçok arıza nedenleri vardır. Pimapen kilitli kapı tamiri konusunda alanında uzman ekibimiz yerinde kalıcı çözümler üreterek tüm onarım ve tamir işlemlerinizi çözüme kavuşturur.

Pimapen Volkswagen Sürme Tamiri

Volkswagen kapı ve pencere sistemleri, kendine doğru çekip yana doğru sürgü gibi açılan modellere denir. En sık karşılaşılan arıza nedenleri kilitlenmemesi, açık kalması, raydan çıkması, kanat ayar bozukluğu, mekanizma göbek veya kol mekanizmasının kırılması vb. en çok karşılaşılan ve pimapen tamiri gerektiren arıza tipleridir. Hassas bir mekanizma olmasından dolayı alanında uzman kişilerin bakması ve arızalarını tespit etmesi gerekir.

Pimapen İzolasyon Tamiri

Pimapen pencerelerde en çok yaşanan arıza ve sıkıntı izolasyondur. İzolasyonun amacı dış hava koşullarında korunmak için yapılır. Dış kısımda bulunan ve daha önce cekilmiş izolasyonların sökülüp tekrar yenilenmesi gerekir. Böylelikle pimapen pencerelerinizin su ve hava girişleri engellenmiş olur.

Pimapen Tamiri Nasıl Yapılır?

Pimapen tamiri nasıl yapılır? sorusunu internet üzerinde çok kullanıldığını ve bu konuda çok araştırma yapıldığını farkettim. Pimapen tamiri öyle basit bir şekilde anlatılarak tüm tecrübelerinizi aktaramazsınız. Ama elimden geldiğince sizlere pimapen tamiri nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım. Öncelikle en çok yaşanan arızalarımızdan başlayalım.

Pimapen Pencere Kanat Ayar Tamiri Nasıl Yapılır?

Pimapen pencere ( pvc pencere ) kanat ayarı nasıl yapılır? sorusunun birden fazla cevabı var. Pencere sistemlerinde tek standart bir sistem yoktur. Pencere açılımlarında 1 den fazla model bulunmaktadır.

1.Model: Düz Açılımlı Pencere
Düz açılım pencereler ( Sadece Yana Açılımlı ) kolu sadece yukarı çevirerek açılan modeldir. Kanat ayarı 3 farklı noktadan yapılır.

1.Nokta: Açılan pencere kanadın aşağı sarkması sonucu oluşan ayarsızlığı mevcut kanadın içinde bulanan camı takozlayarak kaldırabilirsiniz. İki yan ve üstteki citaları sökün, sonra kolun bulunduğu bölümün üst köşe kısmına hem üstte hem yan kısmına cam takozu koyarak açılan kanadı yukarı doğru kaldırabilirsiniz.

2.Nokta: Yukardaki sarkma durumu söz konusu ise arka kısımda bulanan menteşelerden ayar yaparak kanadı yukarı kaldırabilirsiniz. Kanadı menteşelerdeki pimleri sökerek alın. Üst kısımdaki menteşenin üstten 2 vidası sökün, sonra menteşenin üst kısmını 5mm kadar geriye çekin üstteki vidayı atın sonra alttaki vidayı sökün ve gene 5mm kadar kaydırdıktan sonra vidalayın, 3 orta vidayıda atmayı unutmayın. Açılan kanat yukarı doğru kalkmış olacaktır.

3.Nokta: Açılan kanatlarda sarkma yoksa kilit karşılıklarını ayarlayın. Kilit karşılıklarının ismine zamak denir. Kilitte bulanan pimleri açık konuma getirin ve üst bölümlerinden kasaya doğru çizgi atın. Çizginin hemen üstüne zamakları takın ve ayarlanmış olacaktır. Kilitlerin üstüne bulanan pimlerin kışlık ayarlarını yapmayı unutmayın.

2.Model: Çift Açılımlı Pencere Sistemleri
Çift açılımlı pencere sistemleri günümüzde en çok yaygın olarak kullanılan sistemlerden biridir. Çift açılımlı pencere ayarlarını 4 lük alyan anahtarı ile yapılır. Menteşelerin bulunduğu bölümde alt menteşenin üst kısmında ayar yeri ve yan kısımda ayar yeri bulunmaktadır. Bu yerlerle açılan pencereyi ileri geri ve aşağı yukarı ayarlarını yapabilirsiniz. Üst kısımda pencereyi açtığınıda menteşenin hemen alt kısmındaki yuvanın içinde ayar yeri bulunmaktadır. Bu bölümden pencerenin üst kısmın ileri geri hareket ettirebilirsiniz.

Pimapen Pencere Kilit Tamiri Nasıl Yapılır?

Hiç şüphesiz internette en çok aranan kelimeler arasında yer alan “Pimapen Pencere Kilidi Nasıl Tamir Edilir?” sorusunu bende sizler için yazımda elimden geldiğince açıklamak istedim.

Pimapen Pencere Kilidi Nedir?

Pimapen pencere sistemlerinde kilit modellerinin ne olduğu önemlidir. En çok kullanan 2 tip model vardır. Kısaca bunları detaylandıralım.

Birincisi Normal Açılımlı Pvc Pencere Kilitleri

Normal açılımlı dediklerimiz tek yöne doğru sadece yana açılan sistemlere denir. Pencerenin kolunu yukarı çevirdiğiniz de açılarak işlemini bitirir.

Kilit Mekanizmasının Arıza Yaptığını Nasıl Anlarsınız: Pencere kolunuz boşa dönüyorsa veya kol hiç hareket etmiyorsa kilit mekanizmanız bozulmuştur. Kilit mekanizması ispanyolettir. İspanyoletler tamir edilemez, sadece bozulanın yerine yenisi takabilirsiniz.

Pencerenin İspanyoletini Nasıl Değiştirebilirim

İlk önce kol üstüne bulunan kapağı yana doğru çevirip vidalarını sökün ve kolu yerinde çıkarın. Kilit mekanizmasının üstündeki vidaları sökün ve kilidi çıkarın, kilidi metre ile ölçerek kaç cm olduğuna bakın. Bazı kilitlerde üstünde ölçüleri yazar orta kısımın biraz aşağısındadır. Örneğin 100 cm ispanyolet kilit kullanılmışsa aynı ölçüde bir ispanyolet kilit alarak ilk önce ispanyolet kilidi yuvaya koyun sonra kolu ispanyoletin göbek deliğine denk gelecek şekilde yerleştirin ve vidalayın. Pencerenizin kilidi değişmiş olacaktır.

Not: Bazı kilitlerin karşılıkları birbirine denk gelmez ve karşılıkların ayarlarını tekrar yapmanız gerekebilir.

İkincisi Çift Açılım Özellikli Pimapen Pencere Kilitleri

Hem üstten hemde yana doğru açılabilen günümüzde en çok kullanılan pencere kilit aksesuarlarındandır. Kol boşa dönüyor ise göbek kısmını kırmış veya göbek içindeki dişli yerinden çıkmıştır. Her iki şekilde de kilitlerin değişmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda kol hareket etmiyorsa bunun bir kaç nedeni olabilir.

Pencere Kolu Hareket Etmiyorsa

Birinci Neden: Üst açılımı tam olarak kapatmadan pencereyi kapatmaya çalışırsanız pencere kolu hareket etmez ve kilitleme işlemini yapmaz. Öncelikle kontrol etmeniz gereken pencereyi kapattığınızda üst arka köşe tam oturmamışsa çift açılım mekanizmanız çalışmayacaktır. Yapmanız gereken kolu tam yukarı cevirin ve üst köşeyi iyice bastırarak kolu yarım kapatın, sonra pencereyi kapatarak kolun çalışıp çalışmadığını kontrol edin eğer kol çalışıyorsa problem yanlış kapatmaktan kaynaklanmıştır ve sorununuz çözülmüştür. Ama hala kol hareket etmiyorsa kontrol etmeniz gereken İkinci nedendir.

İkinci Neden: Bazı çift açılım özellikli kilit sistemlerinde emniyet mandalı bulunmaktadır. Bu mandal pencereniz açık konumda iken kolu kilitler ve hareket etmesini engeller. Sebebi, açık konumda iken yanlışlıkla çift açılım özelliğine getirmenizi engeller, çocuğunuz varsa çift açılım özelliğinde iken kapanmadan hareket etmeyen kol çocuğun pencereyi açmasına engel olur. Eğer pencerenizin orta kısmında bir cubuk veya mandal gibi bir şey varsa mandalı basarak kolu tekrar deneyin eğer çalışıyorsa probleminiz yok demektir. Gene çalışmıyorsa o parçayı vidadan sökerek çıkarın ve tekrar deneyin hala aynı sıkıntı devam ediyorsa pimapen tamiri alanında uzman birinden destek alın.

Çift açılım sistemleri basit gibi görünse de eğer sistemi tanımıyorsanız sizi çok uğraştırır ve geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açmanızı sağlar.

Pimapen Pencerelerin Hava Alması ve Tamiri Nasıl Yapılır.

Kış aylarında en çok şikayetlerden biri olan “Pvc Pencereler Neden Soğuk Alır“, evin içinde esinti, pencerelerin üflemesi ve ıslık gibi ses çıkarma nedenleri nelerdir. Pencerelerin soğuk almasını veya üfleme nedeninde ilk aklımıza gelen hep contalardır. Değiştirilerek sorunun ortadan kalkacağına inanmak sizi yanıltır.

Pencere sistemleri plastik malzemelerdir. Dış hava koşullarında yaz aylarında genleşir, kış ayların ise gerilir. Bu durum açılan pencerelerin ayarlarının bozulmasına neden olur. Ayarları kaçan pencerelerin kilit karşılıklarını sağlıklı ve olması gerektiği gibi karşılamadığından pencerelerde bulunan contaları vakumlama yapamadığı için aralarından rüzgar girerek ses ve üfleme yapar.

Pencereler Ne Gibi Durumlarda Soğuk Alır

  • Pimapenlerin dış hava koşullarından ötürü.
  • Montaj Hatalarından Dolayı.
  • Cam takozlama işleminin eksik yapılmasından dolayı.
  • Yeni binalarda temelin oturmasından dolayı oluşan hareket sonucu ayarların kaçmasından.
  • Kilit karşılıklarının kırılmış olmasından.
  • Kilit mekanizmaların yaz modunda kalmasından dolayı.
  • İmalat hatasından kaynaklı profillerin dönmesi veya dönük profille imal edilmesinden.
  • Montajlamada vidaların kenar kısımlarına yakın ve aşırı sıkılmasından dolayı profillerin içe doğru dönmesinden.
  • Kilit karşılıklarının profil serisine uygun olmayışından. (kilit ile karşılıkların profil yapısına uygun olanların kullanılması gerekmektedir. Bazı firmalar bunu göz ardı ederek ellerinde kalan karşılıkları kullanmasından kaynaklanır.)
  • En son ihtimal contaların uyumsuz veya yıpranmış olmasından kaynaklıdır.

Pencereleriniz soğuk alıyorsa pimapen tamiri alanında uzman birinden destek alın. Sakın pencereleriniz için sünger, bant veya yapışkanlı contalar kullanarak sorunu çözmeye çalışmayın. Sıkıntınızı daha da çözülmez hale getirecektir.

Yukarıda bahsetiğim pimapen ile ilgili kısımlar pimapen tamirinde en çok yaşadığımız ve en sık tamirlerini yaptığımız arızalardır. Buna benzer ve farklı birçok durumlarla karşılabilirsiniz. Pimpaen tamirinde alanında uzman birilerinden destek almanız ürünüzü daha uzun kullanmanızı sağlar.