Merhaba ben Gürkan Usta, bugün konumuz panjur genel bakımı genel ve elimden geldiğince yazarak sizlere anlatmaya çalışacağım. En çok bana sorulan sorular “panjurlarıma genel bakım istiyorum”, “panjur bakımı nasıl yapılır” gibi bir çok sorularlar karşılaşıyorum.

Panjur Genel Bakımı Nasıl Yapılır veya Yapılır mı?

Öncelikle belirtmem gereken bir durum var. Panjurlar 2 gruba ayrılır. 1. Klasik İpli ve Makaslı Panjur, 2. Otomatik yani Motorlu Panjurlardır. Bu noktada her ürünün farklı çalışma prensipleri vardır.

Klasik İpli Panjur Genel Bakımı Yapılır mı?

Evet, ipli ve makaslı panjurların her yıl bakıma ihtiyaçı vardır. İpli panjur genel bakımı basit ve siz değerli okurlarımızın rahat bir şekilde bakımlarını yapabilirsiniz. Makas bölümlerini ( öne doğru iterek açılmasını sağlayan mekanizma )diş fırcası ile tozunu temizleyip Wd-40 pas sökücü ve yağlayıcıyı hareketli merkez yerlerine sıkın ve hareket ettirin. 2 bölüm ise gene ileri açılmasını sağlayan ve aynı zamanda bölümü taşımasını sağlayan panjurun raylarının üst kısmında bulunan menteşeleri gene temizleyip wd-40 sıkın ve hareket ettirin. Bunların dışında her hangi bir bakım ve yağlama yeri yoktur. İç pano bölümünde kasnak kısmında bilya mekanizma bulunmadığı için bu kısımları yağlamanıza gerek yoktur. Panjur iplerinizin bakımı yoktur. Son ana kadar kullanın koptuğunda değiştirilir. Basit ve sıradan şimdi diğer konuya değinelim panjur kısmında en az açıklama onda olacak. 🙂

Otomatik, Elektrikli veya Motorlu Panjur Genel Bakımı Yapılır mı?

Otomatik panjur sistemlerinin her hangi bir genel bakıma ihtiyaçları yoktur. Sistem arıza verdiğinde panjur ustası arızayı tespit eder ve giderir hepsi bu kadar. Kolay Gelsin güle güle kullanın.

Lütfen panjur genel bakımı yazımız ile ilgili değerli görüşlerinizi yorumda bizimle paylaşmanızı rica ediyorum.

Panjur Genel Bakımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir