Panjur genel bakımı diye bir şey yoktur. Basit bir düzenek sistemi olan panjur sadece arızalandığında müdahale gerektirir.

Bunların dışında Gürkan Usta olarak sizlere uzun ömürlü olmasını sağlayacak birkaç püf noktayı paylaşabilirim.

Panjur Bakımı

Panjurlarınızı temiz tutun. Hareket eden mekanizmaları yağlamayı ihmal etmeyin. Örneğin panjurunuzu öne doğru açılmasını sağlayan sağ ve sol kısımlarda bulunan makasları, ortalama 6 ayda bir yağlayın ve hareket ettirerek içine kadar ulaşmasını sağlayın.

Yukarıda açılmasını sağlayan menteşeler bulunmaktadır. Aynı şekilde sağ ve sol kısımda bulunur. Küçük ve perçinlenmiştir. Menteşelerinizi ortalama yılda bir kere yağlayın, bu menteşelerinizin daha uzun ömürlü olmasını ve oksitlenmesini engelleyecektir.

Panjurlarınızı açıp kapatırken yavaş ve dikkatli olun. Sert bir şekilde çekmek veya hızlı bir şekilde indirmek panjurlarınızın iç kısımlarına zarar verir.

Panjurlarınızı şiddetli rüzgarlı havalarda öne doğru açık vaziyette bırakmayın. Panjurlarınızın kapalı veya açık tutun. Rüzgarlı havalarda panjurlarınız paraşüt etkisi yaparak lamellerin veya dikmelerin yerinden çıkmasına neden olur.

Bunun dışında panjur ile ilgili yapabilecek pek bir bakımlık durumu yoktur.

Panjur Genel Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir