Panjurlarınızın kasnak arızası olup olmadığını tespit etmenin en basit yöntemi panjur ipinizi çekmenize rağmen panjur  yukarı kalkmıyorsa sorun panjur ipinde değil panjurun kasnak bölümündedir.

Panjur kasnak tamiri riskli ve panjur tamiri alanında uzman birileri tarafından yapılmalıdır. Kasnak olarak adlandırılan bir makara sistemidir. Panjurlarınızın yukarı ve aşağı hareketini ve panjur plastiklerin içine sarıldığı mekanizma düzeneğidir.

Kasnak tamirinde üst ve dış kısımda bulunan panonun alt kısmı sökülerek ulaşabilirsiniz. Kasnak düzeneği, ipin sarıldığı kasnak, karşı kısmında küçük silindir şeklinde bulanan boru başı, birbirlerine bağlamak için kasnak borusu ve panjur plastiklerine bağlantı için panjur ipi kullanılarak hazırlanan bir sistemdir.

Kasnak Arızaları:

Panjur iç düzeneğin içinde kasnak sorunu veya arızası var ise birden fazla olasılık var demektir. İpin sarıldığı kasnak kırılmış olabilir, boru başı kırılmış olabilir veya panjur plastiklerini birbirine bağlayan ipler kopmuş olabilir.

Panjur Kasnakları Neden Kırılır?

Panjur sistemleri, pencerenin dış kısmına kurulan bir düzenektir. Pencerenizin dışında olması itibariyle tüm dış faktöre maruz kalır. Soğuk hava, sıcak hava, kar, yağmur, çamur gibi birçok etkene maruz kalmalarından zaman içinde yıpranır ve mukavemetini kaybeder. Elbette yukarı çekerken üstüne bindiği yükü de değerlendirirsek kırılması normal bir durumdur.

Panjur Kasnak Arızaları ve Tamiri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir