Gurkanusta.com olarak sizlere “Pimapen Kapı Kilitlenmiyor Neden” Sorusunu elimden geldiğince bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

Bahsettiğim sistemin adı kilitli pimapen kapı modelidir. Çalışma sistemi kapı kapatılarak kol yukarı kaldırılır ve sonra anahtar çevirerek kol kısmını kilitler.

Kilitli kapı modellerin mekanik kısımları 4 adet menteşe sistemi, bir adet kol iç ve dıştan takmalı, kilitli ispanyolet mekanizması ve barel’ den (“anahtarı çevirdiğiniz yuvanın adı”) oluşmaktadır.

Peki Neden Kilitlemiyorum ?

Bunu bir kaç olasılığı vardır.

Birinci Olasılık : Kapı kolunu yukarı kaldırmayı unutuyorsunuz veya tam yukarı kaldırmaya gücünüz yetmiyor. Kilitli ispanyolet sistemlerinde anahtarı hareket ettirmeniz için pimapen kapının kolunu yukarı kaldırmanız gerekir. Eğer yukarı kaldırmıyor veya yarım kaldırıyorsanız hiç bir şekilde kilitleme veya anahtarı çevirme şansınız yoktur.

Test Etmek İçin : Kapınızı açın ve kapatmadan kolu yukarı kaldırarak anahtarı çevirin eğer anahtar dönüyorsa mekanizma ile ilgili probleminiz yoktur. Sorun kolu tam yukarı kaldıramıyorsunuz veya kapı kanat ayarının bozuk olmasıdan kaynaklı kilit karşılıkları bir birini karşılamadığından kolu yukarı yeteri miktarda kalmıyordur.

Çözüm

1-Alternatif : Teknik konulara biraz hakimiyetiniz var ve el becerileriniz yatkın ise şarjlı matkap ile kilit karşılıklarını ayarlayın.

2-Alternatif : Kapınız aşağıya doğru düşük duruyorsa uygulayacağınız bir yöntem olan kapı camını takozlamaktır. Kapı ve pencere sistemleri sadece arka kısımda bulunan menteşeler sayesinde hareket eder ama ön kısmın sarkmasını engellemez. Sarkmasını engellemek için pimapen pencerenin camları takılırken alt menteşe kısmının köşesine ve ön kısım üst köşesine pimapen takozları konularak cam takozlanır ve alt köşeden destek alarak pimapen kapının ön kısmının aşağıya doğru sarkmasını engeller. Bu işlemi yapmak için uzman birinden destek almanız veya ehil olan bir usta tarafından yapılmasını öneririm.

İkinci Olasılık : Yukarı testten sonra hala kilitlenmiyorsa, barel ( Anahtarı cevirdiğiniz yuva) arızalı yada yerinden kayarak dil kısmının içeriden takılmasına neden oluyordur.

Çözümü : Bareli ileri geri hareket ettirirken anahtarı cevirmeye çalışın anahtar dönerse sıkıntı iç kısımdaki dilin takılmasıdır. Barelin bağlı olduğu vidayı sökün ( Kilitli İspanyoletin ön kısmında bulunan barel ile aynı paralelde olan vida) bareli yerine iyice oturtup vidayı iyice sıkın.

Anahtar hiç dönüyorsa bareli değiştirerek yenisi takın.

Üçüncü Olasılık : Kilit kapının kolunu hareket ettirdiğinizde kilitte bulunan silindir şeklindeki pimler hareket etmiyorsa kilitli ispanyoletiniz arızalanmıştır.

Çözümü: Mevcut kilidi sökmek için kilitli ispanyoletin üstündeki tüm vidaları sökün, sonra kolun vidalarını sökerek yerinden çıkarın. Bareli sökün ve yerinden çıkarın. Kilitli İspanyoletiniz yerinden çıkmış olacaktır. Söktüğünüz gibi önce ispanyoleti takın, sonra kolu ayarlayın ve bareli koyarak vidalama işlemine geçin.

Elbette bu anlattıklarım sadece en çok yaşanan sıkıntılardan bir kaçı. Pimapen kapı sistemlerinde arıza olasılıkları çok fazladır. Yukarıda anlattıklarımdan değilse sorun kesinlikle uzman biri tarafından pimapen tamiri yaptırmanızı öneririm.

Yazdıklarımı beğendiyseniz sizlerden ricam katkı sağlamak 1 dakikanızı ayırarak değerli görüşlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşın. Facebook, instagram diğer sosyal ağlarda sayfamızı paylaşarak daha çok kişinin bizlere ulaşmasını sağlayarak bizlere katkıda bulunmuş olursunuz.

Şimdiden Teşekkür Ederim – Gürkan Usta

Pimapen Kapı Kilitlenmiyor Neden

Pimapen Kapı Kilitlenmiyor Neden” üzerine 79 düşünce

 • Kasım 3, 2022, 4:48 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba ustam balkon kapımızın kolunu yukarı kaldırarak kapının kitlendigi hissediliyor anahtarı da kilitleme yonune doğru çeviriyorum ordada her 1 turda anahtarda hissediyorum kilitleniyor gibi ancak kapı koluna bastırınca kapı açılıyor tam açılırken de anahtarda dönme oluyor bu durumda orta anahtar taktigimiz gobektemi sorun olmuş oluyor şimdiden cevabınız için tesekkurler

  Cevapla
  • Aralık 2, 2022, 7:11 am
   Kalıcı bağlantı

   Gökhan bey; sorun anlatımınıza göre barel de değil mevcut kilitli kapı ispanyolet sisteminde sıkıntı var. Değişmesi gerekir.

   Cevapla
   • Ocak 3, 2023, 2:46 am
    Kalıcı bağlantı

    Merhabalar kapınin kol tarafından üst ve alt köşeler kapı kilitli olduğu halde açık duruyor contanin üstüne bı conta dağa eklense açıklık kapanmaz o derece de bir problem var. Kapıya icten bakınca sağ alt köşede de aynı sıkıntı var 5 usta ayrı ayrı baktı kol değişen,barel değişen,kilit bozuk deyip göbek değişen, menteşe ile uğraşan,kapıyı soken,cama takoz atan,zambakları oynatan çok oldu fakat sonuç aynı bı çözüm elde edilemedi bir türlü lütfen bu konu hakkında aydınlatın bizi

    Cevapla
    • Şubat 21, 2023, 9:03 am
     Kalıcı bağlantı

     Çok ilginç 5 usta sorunu çözemedi astarı yüzünü geçmiş kapının masrafı. 🙂 alt ve üst kısımlarından açıklık kalıyorsa kanat profilinde esneme problemi var veya pimapen kapının montaj hatası var. Ama soruna bir çözüm üretmem için kapıyı görmem gerekir. 5 Ustanın çözemediği sıkıntı ve merak ettim. 🙂
     Kilit küçük kalıyor olabilir aklıma gelen ilk bu olur. Bazen karşılaştığımız sorunlardan biri kapının uzunluğu 240 cm kullanılan kilit uzunluğu 180 cm oluyor buda alt ve üst kısımların boşta kalmasına neden oluyor. Görmek gerekir net bir çözüm buradan sunmam imkansız.

     Cevapla
 • Ekim 24, 2022, 8:55 am
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba hocam benim terasda pvc kapım var kilitlenmiyor. Kapı açıkken kiltlemeyi deniyorum kilitleniyor kapatınca kilitlenmiyor sorun ne olabilir.

  Cevapla
  • Aralık 2, 2022, 7:13 am
   Kalıcı bağlantı

   Sorun kapınızın kanat ve karşılık ayarlarının bozuk olmasından kaynaklı. Pimapen kapının kilit ve kanat ayarlarının tekrar yapılması gerekir.

   Cevapla
   • Aralık 26, 2023, 11:21 pm
    Kalıcı bağlantı

    Pvc balkon kapım normal olarak örtülütor. Ancak kapı kapalıyken veya açık iken kapı kolu ne kadar zorlasam da yukarı kalkmadığı için anahtarla kilitlenmiyor. Teşekkürler.

    Cevapla
    • Şubat 28, 2024, 9:55 am
     Kalıcı bağlantı

     Ali bey merhaba sebebi mevcut kilit barel bölümünde kayma vardır. Vidasını söküp oynatın yuvayı oturunca dönecektir.

     Cevapla
 • Eylül 6, 2022, 11:18 am
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba Gürkan Bey,

  Benim bahce kapisi pimapen. Icerden kolu var acip kapatmak ve kilitlemek icin (Hem yandan aciliyor hem de vasistas aciliyor).

  BIldigimiz geleneksel dilli kilit sistemi degil. Kapi kolunu asagi cevirince kapinin yan tarafinda 4 noktadaki yuvarlaklar yukari kayarak kapinin kilitlenmesini sagliyor.

  Ben bu kapiya disaridan nasil bir kilit takabilirim?

  Simdiden ilginize tesekkür ediyorum.

  Saygilarimla,
  Ibrahim

  Cevapla
  • Eylül 30, 2022, 8:33 am
   Kalıcı bağlantı

   Kilit Sisteminizin değişmesi gerekir. Çift açılım sistemlerin kilitli kapı versiyonları var. Hem kilitli kapı hemde üstten açılma özelliği eklenebiliyor.

   Cevapla
 • Nisan 12, 2022, 7:30 am
  Kalıcı bağlantı

  Gürkan bey merhaba. Sorunumu açıklayamadığım için iletişim kısmında yazan mail adresinize fotoğraf ile mail attım. Güncel mail adresiniz o mu?

  Cevapla
  • Mayıs 14, 2022, 9:52 am
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba Alper bey. Whatsapp üzerinden de bana ulaşabilirsiniz.

   Cevapla
 • Mart 22, 2022, 9:12 am
  Kalıcı bağlantı

  Balkon kapısı, kolu ile kapıyı kaptıp kilitlemeye çalışınca anahtar dönüyor htta 2.kerede dönüyor kilit. kilitliyor ama kapı açılıyor? Ne yapabilirim?

  Cevapla
  • Mayıs 14, 2022, 9:54 am
   Kalıcı bağlantı

   Kilit ile ilgili bir sıkıntı vardır. Kilitlerin değişmesini öneririm. İşlevlerini yerinde getirmiyordur.

   Cevapla
 • Ağustos 14, 2021, 4:38 am
  Kalıcı bağlantı

  Ustam zaman ayırıp yardımcı olduğun için Allah razı olsun senden Allah işini gücünü rast getirsin

  Cevapla
  • Mayıs 14, 2022, 10:13 am
   Kalıcı bağlantı

   Çok teşekkür ederim Mustafa bey, Sizlerdende Allah Razı Olsun

   Cevapla
 • Temmuz 24, 2021, 9:49 pm
  Kalıcı bağlantı

  Selamun aleykum ustam bizim balkon kapısı kolu yukarı kaldırınca kilitli kalıyor kol aşağıya inmiyor. Ama kapı açıkken öyle bi sorun olmuyor. Neden böyle yapar hangi parçayı değiştirmemiz lazım

  Cevapla
  • Temmuz 26, 2021, 2:16 pm
   Kalıcı bağlantı

   Aleyküm selam abi; Mekanizmada şıkışma yapıyor olabilir. Karşılıkları tek tek sökerek deneme yolu ile bulabilirsiniz. Sıkıştıran karşılığın ayarını tekrar yapmanız gerekir.

   Cevapla
 • Temmuz 15, 2021, 7:15 pm
  Kalıcı bağlantı

  İyi günler Gürkan bey evimizin balkon kapısının içinde anahtar kırıldı bende yeni barel alıp taktım sıkıntı kapı açıkken kolu yukarıya kaldırdığımda kapı kitleniyor kapıyı kapattığım zaman ise kolu yukarı kaldırmama rağmen anahtar dönmüyor kilitlenmiyor şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Temmuz 26, 2021, 2:19 pm
   Kalıcı bağlantı

   iyi günler yunus bey; nedeni karşılık ve kanat ayarlarının tekrar yapılması gerekir. Kapalı iken kol tam olarak yukarı kalkmıyordur. Yapmanız gereken karşıklarının ayarlarını ve konumlarını tekrar gözden geçirip ayarlamanız gerekir.

   Cevapla
 • Mart 7, 2021, 11:05 pm
  Kalıcı bağlantı

  Ustam İspanyolet kapı açıkken kitlemeyi yapabiliyoruz kapıyı kapattığımizda kolu kesinlikle yukarı kalkmıyor ne yapmamız gerekir

  Cevapla
  • Mayıs 15, 2021, 6:43 pm
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba; nedeni kilit karşılıklarının ayarlarının bozuk olması. Kol yukarı kalmıyorsa kilit karşıklıklarına takılıyor olmasıdır. Ayarlarının yapılması gerekir.

   Cevapla
 • Aralık 15, 2020, 2:22 pm
  Kalıcı bağlantı

  Ustam iyi günler dilerim. Balkon kapımızın kolu yukarı kalkmıyor yarıda kalıyor. Bu yüzden kapıyı kilitleyemiyoruz. Ne kadar zorlasak da belli bi seviyeden yukarı kalkmıyor. Ne yapabiliriz? Teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
  • Mayıs 15, 2021, 6:50 pm
   Kalıcı bağlantı

   Kilit karşılıklarının ayarlanması gerekir. Zamak denilir. Zamakları kilitdin hareket ettiği yöne doğru yukarı veya aşağı doğru kaydırarak pay vermeniz gerekir. O zaman bu sorun ortadan kalkacaktır.

   Cevapla
 • Ekim 1, 2020, 11:38 am
  Kalıcı bağlantı

  Bizim balkon kapısı daha yeni kapı açıkken anahtar dönüyor kapıyı yerleştirince anahtar dönmüyor kapıda ve yerleşmesinde bir sıkıntı göremedim koluda sonuna kadar kaldırıyorum hatta açıkken kaldırdığım yeri işaretledim kapayınca aynı yere kadar kaldırıyorum

  Cevapla
  • Mayıs 15, 2021, 7:10 pm
   Kalıcı bağlantı

   Barelinizde Arıza var veya takılma yapıyor görmek gerekir bu durumda. Ama bareli değiştirerek denemenizi tavsiye ederim.

   Cevapla
  • Aralık 26, 2023, 11:15 pm
   Kalıcı bağlantı

   Ustam iyi geceler. Pvc balkon kapım normal olarak örtülüyor ancak kapı açıkken veya kapalı iken kol yukarı kalkmıyor ve anahtarla kilitleniyor. Konuyu nasıl çözerim. Teşekkürler.

   Cevapla
 • Ağustos 21, 2020, 9:30 am
  Kalıcı bağlantı

  Gürkan ustam selamlar,

  Winsa 180 lik İspanyolet kapı kilidimizde arıza mevcut. Kapı kolları dili hareket ettiremiyor, aşağı inerken kollar takıla takıla zorlanarak aşağı iniyor ama dil hareket etmiyor kapı yanındaki 4 adet kilit pimi hareket ediyor. Kilitlemek isteyince de kollar yukarı çıkıyor ama 4 lü pim hareket etmiyor dil hareket etmiyor, kilitlerken kolları yukarı tam kaldırınca duyduğumuz o yuvaya oturma sesi de gelmiyor boşta hareket ediyor o esnada. Ne yapmamız gerekir. Dili hareket ettiren kolları bağlayan demir kare çubuğu kolları söküp çevireyim dedim penseyle dili yine hareket ettiremedim.

  Cevapla
  • Ekim 1, 2020, 8:38 am
   Kalıcı bağlantı

   Kilitli kapı ispanyoletin değiştirmeniz gerekir. Ana göbekte arızası var bu yüzden tam kumanda etmiyor.

   Cevapla
 • Temmuz 30, 2020, 9:40 pm
  Kalıcı bağlantı

  Cok tesekkur ederim gece gece kapiyi kilitleyemedim diye tedirgin olmustum cok yardimci oldu

  Cevapla
  • Ağustos 7, 2020, 4:25 pm
   Kalıcı bağlantı

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Size yardımcı olabildiysek ne mutlu bize 🙂

   Cevapla
 • Mart 28, 2020, 7:43 pm
  Kalıcı bağlantı

  Teşekkürler. Bilgilendirme yazısı sorunu çözmemde çok yardımcı oldu.

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 11:53 am
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Yazılarımızın Sizlere Yardımcı olmasına çok sevindim. Değerli yorum için teşekkür ederim.

   Cevapla
 • Aralık 12, 2019, 6:05 am
  Kalıcı bağlantı

  Selam ün aleyküm ispanyolet aldım takmadan önce silindirler çalışıyordu montajını yaptım silindir ler çalışmadı söktüm ispanyoletin içine anahtar göbeğini taktım çevirdim silindirler yine çalışmadı .silindirleri elle aşağı yukarı yapınca ispanyoletin mekanizması hareket ediyor .ne yapabilirim ispanyoleti yeni almıştım .

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 12:00 pm
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Almış olduğunuz kilit sistemi bozuk olabilir. Görmeden neden kaynaklandığını söyleyemem.

   Cevapla
 • Aralık 7, 2019, 5:33 pm
  Kalıcı bağlantı

  Ustam sürgülü kapıyı kapatıyorum arkasında hemen hemen bir parmak kalınlığında açık kalıyo dışarının bütün soğuu içerde yani bi çözümü varmı

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 12:02 pm
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Sürgülü sistemlerde izolasyon konusunda verimsiz sistemlerdir. Parmak girecek kadar bir boşluk var ise bu kanat ayarının bozuk olması veya zaman içinde profil sistemin sıcak ve soğuk ilişkisinden kaynaklı dönmüş olabilir. Çözmek için görmek gerekir.

   Cevapla
 • Aralık 4, 2019, 7:18 am
  Kalıcı bağlantı

  MERHABA PVC KAPIM KAPATTIGIMDA KOLU YUKARI KALDIRDIĞIMDA ALT KÖŞEDE ACIKLIK KALIYOR VAKUMLAMIYOR SEBEBİ NEDİR YARDIMCI OLABİLRMİSİNİZ

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 12:04 pm
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Çoşkun bey kilit mekanizması karşılığı tam olarak karşılamadığından açık kalıyordur. Ayarları yapılarak sorun çözülebilir.

   Cevapla
 • Kasım 28, 2019, 9:11 pm
  Kalıcı bağlantı

  Gürkan ustam bilgiler için çok teşekkürler. Bize çok faydası oluyor. Ben kapıyı kapattıktan sonra kolu yukarı ittiğimde iyice sıkı kapanması gerekirken alttan ve yukarıdan aralık artıyor. Ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 12:05 pm
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Kilit sistemin karşılıklarının ayarlarının yapılması gerekiyor. Aynı Zamanda açılan kapı kanadın takoz ayarına ihtiyacı vardır.

   Cevapla
 • Ağustos 7, 2019, 4:34 pm
  Kalıcı bağlantı

  Selamlar
  Şimdiye kadar gördüğüm en kapsamlı ve düzgün bir yazım ile düzenlenmiş öğretici bilgiler.
  Gürkan kardeşime teşekkürler

  Em.Öğr.Bahadır

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 12:37 pm
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Değerli yorumunuz ve olumlu görüşleriniz için teşekkür ederim.

   Cevapla
  • Ocak 6, 2023, 7:58 pm
   Kalıcı bağlantı

   Merhabalar. Balkon kapısını koldan kaldırıp kilitlediğimde alttaki silindirler çalışmıyor ve aralık kalıyor ordanda soğuk geliyor.
   Nasıl bir yol izleyebilirim kendim tamir edebilirmiyim.

   Cevapla
   • Şubat 21, 2023, 8:58 am
    Kalıcı bağlantı

    Kol yukarı kaldırdığınızda çalışmıyorsa pimapenin kilitli ispanyoletini değiştirmeniz gerekir. Zorlanmadan kaynaklı göbeğin içindeki dil kırılmıştır. Bu sebepten dolayı kol kumanda etmiyordur kilidi.

    Cevapla
 • Mart 23, 2019, 9:01 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhabalar

  Kapıyı kapattığımda karşı yuvasına girmiyor ve kendini bırakıyor dilin de bir sorun kapatıp kilit anahtarını çevirince de olmuyor kendi kendine geri bırakıyor kulpu falan kendisi yukarı çıkıyor yani herşey normal gibi tuvalet ile banyonun aynı kapıları bütün herşeyin baktık normal düzeni ama tuvaletin kapısı neden kapanmıyor içeriden kaynaklı bir sorun olabilir mi

  Cevapla
  • Nisan 19, 2019, 6:42 am
   Kalıcı bağlantı

   Rabia hanım sebebi kanat ayarlarının bozulmasından kaynaklı karşılıklar birbirini karşılamıyor. Kanat ayarları yapılarak bu durum çözülebilir.

   Cevapla
 • Şubat 13, 2019, 12:29 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba Gürkan ustam balkon kapısının dili düşüyor nasıl tekrar yerine takıp tamir edebilirim böyle bir şansımız var mı yoksa kilit değişmeli mi

  Cevapla
  • Mart 14, 2019, 4:34 pm
   Kalıcı bağlantı

   Osman bey dil düşüyorsa kilit değişmesi gerekir. Tamir edilemez. İçindeki yay bölümü ya kırılmış veya gevşemiştir. Değiştirmenizi Tavsiye ederim.

   Cevapla
 • Ocak 13, 2019, 8:01 pm
  Kalıcı bağlantı

  gökhan bey kolay gelsin tüketicilere çok iyi bilgiler veriyorsunuz tebrik ederim benımde bır sorum olacak 2 adet çift acılır penvere kanatım var sorum şu pencerenın kanatını açıyorum kolu çeviriyorum zorlamayla dönüyor sonuna kadar kitleme pimleri hareketli kontrolunu kolu çeviriken görüyorum fakat normal kanatı kapamaya gelınce kapanmıyor kitleme yapmıyor.üst açılım gayet güzel sorun yok fakat normal kapatmaya gelince kitlenmıyor nedendir acaba

  Cevapla
  • Ocak 25, 2019, 11:29 am
   Kalıcı bağlantı

   Problemin nedeni açılan kanadınızın ayarı ve mekanizma ayarlarının bozulmasından kaynaklı bir durum. Öncelikle açılan kanadın takoz ayarı yapıldıktan sonra kilit mekanizma ayarları yapılıp sonra yağlama işlemleri gerçekleştikten sonra probleminiz çözülmüş olacaktır.

   Cevapla
 • Aralık 20, 2018, 6:56 am
  Kalıcı bağlantı

  Gurkan bey kapiyi kiletlemek isterken kolu yukari kaldirirken cat diye bi ses geldi simdi kapi kilitlenmiyor yukari kalkan menteseler yuvaya inmiyor kol bosa donuyor

  Cevapla
  • Ocak 25, 2019, 11:45 am
   Kalıcı bağlantı

   Kerem bey kilit mekanizmanın göbek kısmı dağıldığı için kol boşa dönüyor. Kilit kapı ispanyoleti alarak ister kendiniz veya pimapen ustasından destek alarak yenilemeniz gerekmektedir.
   Açılan kapı kanat ayarlarınız bozulmuş ve kilitleme işlemi yaparken zorlandığından göbek kısmı kırılarak dağılmış. Sadece kilidi değiştirmek çözüm olmayacak, kanat ayarlarının da yapılması gerekir.

   Cevapla
 • Aralık 13, 2018, 9:30 am
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba Gürkan bey balkon kapım acikken kilitleniyor ,kapatıp kolu yukarı cekip kilitledigimde dönüyor fakat bı parmakla itince açılıyor silindir mekanizmalar tam denk gelmiyor sanırım ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 • Aralık 6, 2018, 7:56 pm
  Kalıcı bağlantı

  Gürkan ustam merhabalar pimapen balkon kapısinin kolu yukarı kaldirilmiyor fakat aşağı indirmede sorun yaşamıyorum eve yeni taşındım daha öncede böyle olduğu soylendı çözüm yolu ne olabilir? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Aralık 18, 2018, 7:05 am
   Kalıcı bağlantı

   Serdar bey problemi karşılık ayarı veya açılan kapının kanat ayarlarının yapılması gerekir. Genelde yukarı kaldırmada problem yaşanıyorsa, kilit karşılıklarında takılma vardır. Kapınızı açın ve kolu tekrar yukarı kaldırın eğer kol yukarı tam kalkıyorsa problem karşılık ayarlarındadır. Hangi karşılığın problemli olduğunu bulmak içinse, karşılıklarını tek tek sökerek kolu yukarı kaldırın ve test edin. Hangi karşılığa takıldığını böyle bulabilirsiniz.

   Cevapla
 • Eylül 28, 2018, 3:49 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba eski sistem dili olmayan kilit mekanizmasina sahip bir balkon kapimizin kilit karsiligini nereden tedarik edebilirim umarim neyi tarif ettigimi anlamissinizdir kapi kolunu cevirdiginizde kilitlenen kapilardan orta ve alt kilitler yerlerine oturmuyor o tirnak gibi olan demirleri nereden bulabilirim

  Cevapla
  • Ekim 2, 2018, 11:05 pm
   Kalıcı bağlantı

   Pimapen kapi aksesuar veya pvc plastik doğrama aksesuarcilari diye google’da aratarak istediğiniz parçaya veya benzerini alabileceğiniz firmalara ulaşabilirsiniz.

   Cevapla
   • Eylül 27, 2019, 5:59 am
    Kalıcı bağlantı

    Hayırlı günler ustam yeni ev aldık aldığımız evin bahçe kapısı pimapen ve kapıyı kilitlemek için anahtarı yok eşim mekanizmayı sökmeye çalıştı ama bu sefer mekanizması kaydı bunu nasıl yamir edebiliriz

    Cevapla
    • Mayıs 5, 2020, 12:11 pm
     Kalıcı bağlantı

     Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Anahtarı olmayan Kapı kilidini sökmek zordur. İç kısımda dil sistemi olduğundan o dil yuvaya takılı kalır ve yerinden çıkmaz. Profesyonel yardım almanız gerekir.

     Cevapla
 • Ağustos 14, 2018, 5:03 pm
  Kalıcı bağlantı

  Gürkan bey merhaba
  Kapıyı kapattıktan sonra tekrardan açamadık.kolu iyice yukarı çekip anahtarı çeviriyorum fakat tıkanıyor.
  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Ağustos 29, 2018, 1:37 pm
   Kalıcı bağlantı

   Ali bey barel dediğimiz; yani anahtar ile çevirdiğiniz kısım oluyor, barelin iç bölümünden kilit sistemini kumanda edebilmesi için bir dil vardır. Bu dil yerinden oynama yaptıysa anahtar dönmez.
   Çözümü Yapmanız gereken barelin bulunduğu hizada ön kısımda kilit mekanizmanın üstünde vidası bulunmaktadır. Vidayı gevşetin ve bareli ileri geri oynatarak anahtarı cevirmeye çalışın anahtar dönmeye başlarsa vidayı tekrar sıkın ve bırakın. Anahtar dönmüyorsa size tavsiyem uzman birinden destek alarak kilit ve barel kısmını yenileyin.

   Cevapla
 • Ağustos 14, 2018, 6:17 am
  Kalıcı bağlantı

  merhaba ustam pvc kapı anahtar 2 dönüyor geri kalanı dönmüyor kilitlenmiyor teşekkürler

  Cevapla
  • Ağustos 29, 2018, 1:33 pm
   Kalıcı bağlantı

   2 Tur dönmesine rağmen kapı kolunuz kilitlenmiyorsa. 2 Nedeni olabilir.
   Neden1: Anahtar ile çevirdiğiniz bölüm yani (barel) kısmında arıza var değişmesi gerekebilir.
   Neden2: Kilitli ispanyolet dediğimiz kol ile hareket eden kısım arızalı değişmesi gerekebilir.
   Not: Farklı nedenleri olabilir bilen bir ustanın test etmesi gerekir. Sizin anlatmanıza göre çıkarabildiğin arıza nedenleri bunlar.

   Cevapla
 • Temmuz 17, 2018, 4:10 pm
  Kalıcı bağlantı

  Gürkan Bey merhaba, benim şöyle bir sorunum var, pvc kapıyı kilitlemek için birkaç kere denemek gerekiyor ve kilitlendiğinde bile kapı kolu sertçe aşağı itilirse veya bu yönde çok kuvvetli olmayan bir darbe vurulursa kilit atıyor. Sorun ne olabilir?

  Cevapla
  • Temmuz 24, 2018, 3:15 pm
   Kalıcı bağlantı

   Bora bey merhaba, sorununuz iki neden kaynaklanabilir.
   1. Neden: Kapı kilit karşılıkları ve dil karşılık ayarları biririni karşılamıyordur.
   2. Neden: Kapı kilit mekanizması ömrünü dolduruyor yada mekanizma yağsız kaldığından zorlama yaşıyorsunuz.

   Cevapla
   • Ağustos 15, 2018, 9:39 pm
    Kalıcı bağlantı

    Tekrar selamlar, cevap için teşekkür ederim. Yazdıklarınızın en kolayından başladım, kapı tarafında aşağı yukarı hareket eden pimlerin olduğu bölgelerde bir miktar paslanma vardı zaten, oraları yağladım. Şimdi net bir şekilde kilitlenip açılıyor, bilgilendirme için sağolun.

    Cevapla
    • Ağustos 29, 2018, 1:29 pm
     Kalıcı bağlantı

     Rica ederim Bora bey. Her konuda bana yazabilir veya iletişim bölümünden telefon ile ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Sorunuzun basit bir şekilde çözülmesine sevindim. İyi günler dilerim.

     Cevapla
     • Aralık 24, 2022, 9:21 pm
      Kalıcı bağlantı

      Pencèrem kolu çalisiyor ama kilitlemiyor kilitlendi zannediyoz bir sure sonra acikiyor neden olabikir

      Cevapla
      • Şubat 21, 2023, 9:04 am
       Kalıcı bağlantı

       Hasan bey 2 neden ya kilit mekanizmanız bozuk veya pencere kanat ayarlarınız bozuktur. Karşılıklar tam karşılamadığı için tam kilitleme yapamıyordur.

       Cevapla
 • Haziran 23, 2018, 1:25 pm
  Kalıcı bağlantı

  merhaba gürkan bey balkon kapısı kapı açık iken kilitleniyor kapıyı kapatınca kilitlenmiyor sorun neden acaba

  Cevapla
  • Haziran 25, 2018, 10:20 pm
   Kalıcı bağlantı

   Süleyman bey Merhaba; pimapen kapı kilit mekanizmanız sağlam. Kilitlenmiyorsa 2 neden olabilir.
   Birincisi: Kolu yukarı tam kalkmadığından kilitleme işlemeni gerçekleştiremiyordur. Çözümü mevcut açılan kanadın karşılık veya kanat ayarlarının yapılarak sorunun çözülmesi gerekir.
   İkincisi: Dil kilit karşılığı kilit de bulanan dile çok yakın olduğundan dil kısmı içeride yarım kalmasına neden olabilir. Bu sebepten mekanizma kendini kilitlemez. Çözümü kilit dilin karşılığının ayarlarının yapılmasıdır.

   Cevapla
 • Ekim 3, 2017, 8:46 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba kapı kolunu yukarı kaldırdıgımda kilitleyemiyorum ama kapı açıkken deniyorum kilitleniyor kol tam kalktıgı halde kapı kandıgında kilitleyemiyorum sebebi nedir

  Cevapla
  • Ekim 9, 2017, 8:28 am
   Kalıcı bağlantı

   Servet bey sebebi mevcut kapı kanadınızın ayarlarının bozulmasından kaynaklıdır. Kanat takoz ayarı ve kilit karşılık ayarlarının yapılması gerekir. Uzman birinden destek almanızı tavsiye ederim.

   Cevapla
 • Ağustos 31, 2017, 6:39 am
  Kalıcı bağlantı

  Teşekkürler. Yeni taşındığımız ev iki yıldır hiç kullanılmamış. Bu yüzden kapı kolları, banyo havalandırma fanı tamamen donmuş. Kapı kilidini biraz zorladık fakat bazısı döndü bazısı dönmedi. Şimdi hepsini değiştireceğim sanırım. Yağlamayı düşündüm fakat böyle bir şey olur mu bilemedim. Açıp temizlemeyi düşünüyorum.

  Cevapla
  • Eylül 5, 2017, 11:14 am
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba Mehmet bey;
   Pencereleriniz temizletip, sonra yağlayın hala kilitleriniz çalışmıyorsa bunun sebebi kilitlerin bozuk olması değil açılan kanatların ayarsız olmasındandır. Kilit karşılıkları birbirlerini tam olarak karşılamıyorsa kolu hareket ettirmekte zorlanırsınız.
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

   Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir