Pimapen pencere ( pvc pencere ) kanat ayarı nasıl yapılır? Pencere mi nasıl tamir edebilirim?, Penceremin Kilit Ayarlarını Nasıl Yapabilirim? gibi bir çok sorunuza bu yazımda cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle pimapen pencereninizin modelinin ne olduğu önemli açılımsal olarak farkı modeller var. En çok kullanılan ve bilenen modeller hakkında pimapen tamirini nasıl yabilirsiniz dilimin döndüğü kadar sizlere aktarmaya çalışacağım.

Tek Açılımlı Pimapen Pencere Kilit ve Kanat Ayarı

Düz açılım pencereler sadece tek yön açılır. Pencerenin durumuna göre sağa veya sola doğru açılır. Kolu sadece yukarı çevirerek 90 derecelik açıda açılan modeldir. Tek açılımlı pencere kanat ayarı 3 farklı yerden yapılır.

1. Bölüm: Açılan pencere kanadın aşağı sarkması sonucu, ( Pencereye karşıdan kapalıyken baktığınızda yukarı kısımda pencerenin ön kısmının aşağı sarkık durma durumu) oluşan kilitlenmeme veya hava alma durumunu çözmek için,  mevcut kanadın içinde bulanan camın citalarını sökerek  cam takoz ayarı ile çözülür. Pencerenin camında İki yan ve üstteki citaları sökün,  menteşe tarafında alt köşe tarafından camın altında plastik takozlar göreceksiniz, ve aynı şekilde kol bölümün olduğu taraftın üst köşesinde gene plastik cam takozları göreceksiniz.  Yapamınız gereken kolun bulunduğu bölümün üst köşe kısmına hem üstte hem yan kısmına plastik cam takozu koyarak açılan kanadı yukarı doğru kaldırabilirsiniz. Bu işlem alt köşe kısımdan destek alarak pencerenin kasasını teraziye getirmenizi sağlar.

2.Bölüm: Yukardaki sarkma durumu söz konusu ama açılan pencere kilit karşılıklarına sürtme ve takılma yaşanıyorsa yapmanız gereken, arka kısımda bulanan menteşelerden ayar yaparak kanadı yukarı kaldırabilirsiniz. Kanadı menteşelerdeki pimleri sökerek alın. Üst kısımdaki menteşenin üstten 2 vidası sökün, sonra menteşenin üst kısmını 5mm kadar geriye çekin üstteki vidayı atın sonra alttaki vidayı sökün ve gene 5mm kadar kaydırdıktan sonra vidalayın, 3. orta vidayıda atmayı unutmayın. Açılan kanat yukarı doğru kalkmış ve kilit karşılığına takılma durumundan kurtulmuş olacaksınız.

3.Bölüm: Açılan kanatlarda sarkma yoksa kilit karşılıklarını ayarlayın. Kilit karşılıklarının ismine zamak denir. Kilitte bulanan pimleri açık konuma getirin ve üst bölümlerinden kasaya doğru çizgi atın. Çizginin hemen üstüne zamakları takın ve ayarlanmış olacaktır. Kilitlerin üstüne bulanan pimlerin kışlık ayarlarını yapmayı unutmayın. Kışlık ayarı Kilit mekanizmalarının üstünde bulunan silindir şekilindeki yukarı ve aşağı hareket eden pimlerdir. Bu Pimlerin üzerinde 4’lük alyan anahtarı ile pimlerin üstünde bulunan cizgiyi açılan kanadın contasına doğru getirin. Bu işlem bilenen kışlık ve yazlık ayarlarıdır. Cizgisi contaya bakıyorsa kışlık cizgi tam terste ise yazlık ayarıdır.

Çift Açılımlı Pimapen Pencere Ayarı

Çift açılımlı pencere sistemleri günümüzde en çok yaygın olarak kullanılan sistemlerden biridir. Sistemin tanımı açılan pencerenin hem yana hamde üstten vasistas devirmeli şeklinde açılmasına çift açılımlı pencere deriz. Çift açılımlı pencere ayarlarını 4 lük alyan anahtarı ile yapılır. Menteşelerin bulunduğu bölümde alt menteşenin üst kısmında ayar yeri ve yan kısımda ayar yeri bulunmaktadır. Bu yerlerle açılan pencereyi ileri geri ve aşağı yukarı ayarlarını yapabilirsiniz. Alt menteşenin üst kısımında bulunan vidayı sıkarsanız pencere yukarı doğru kalkar. Alt menteşenin alt kısmın yan tarafında bulunan vidayı sıkar veya gevşetirseniz pencereniz sağa veya sola doğru kaydırarak ayara getirirsiniz. Üst kısımda pencereyi açtığınızda menteşenin hemen alt kısmındaki yuvanın içinde ayar yeri bulunmaktadır. Bu bölümden pencerenin üst kısmın ileri geri hareket ettirebilirsiniz. Böylelikle pencere tamiri işlemlerini kendiniz çözmüş olursunuz. Çift açılım kilitlerin ayar olarak 5 noktası vardır. Ancak profesyonel bir pimapen tamir ustası bu noktaları bilerek pencere kilit ayarlarınızı yapabilir.

Not: Ben Gürkan Usta olarak dilimin döndüğü kadar sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım yeteri kadar pimapen pencere tamiri ile ilgili açıklayıcı ve anlaşılır bir yazı olmuştur. Bizler konuya hakim olduğumuz için bilmeyen birilerine anlatmakta zorlanıyoruz. Eğer yazmış olduğum yazıda bir hata veya önerileriniz var ise lütfen yorumlarınızda belirtiniz. Bu Pimapen pencere tamiri nasıl yapılır yazımızı beğendiyseniz lütfen bir yorum yazarak destek vermenizi sizlerden rica edeceğim. İyi günler dilerim.

Pimapen Pencere Kanat Ayarı Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir