Pimapen Pencere Kilidi Nasıl Tamir Edilir

Hiç şüphesiz internette en çok aranan kelimeler arasında yer alan “Pimapen Pencere Kilidi Nasıl Tamir Edilir?” sorusunu bende sizler için yazımda elimden geldiğince açıklamak istedim.

Pvc Pencere Kilidi Nedir?

Pvc pencere sistemlerinde kilit modellerinin ne olduğu önemlidir. En çok kullanan 2 tip model vardır. Kısaca bunları detaylandıralım.

Birincisi Normal Açılımlı Pvc Pencere Kilitleri

Normal açılımlı dediklerimiz tek yöne doğru sadece yana açılan sistemlere denir. Pencerenin kolunu yukarı çevirdiğiniz de açılarak işlemini bitirir.

Kilit Mekanizmasının Arıza Yaptığını Nasıl Anlarsınız: Pencere kolunuz boşa dönüyorsa veya kol hiç hareket etmiyorsa kilit mekanizmanız bozulmuştur. Kilit mekanizması ispanyolettir. İspanyoletler tamir edilemez, sadece bozulanın yerine yenisi takabilirsiniz.

Pencerenin İspanyoletini Nasıl Değiştirebilirim

İlk önce kol üstüne bulunan kapağı yana doğru çevirip vidalarını sökün ve kolu yerinde çıkarın. Kilit mekanizmasının üstündeki vidaları sökün ve kilidi çıkarın, kilidi metre ile ölçerek kaç cm olduğuna bakın. Bazı kilitlerde üstünde ölçüleri yazar orta kısımın biraz aşağısındadır. Örneğin 100 cm ispanyolet kilit kullanılmışsa aynı ölçüde bir ispanyolet kilit alarak ilk önce ispanyolet kilidi yuvaya koyun sonra kolu ispanyoletin göbek deliğine denk gelecek şekilde yerleştirin ve vidalayın. Pencerenizin kilidi değişmiş olacaktır.

Not: Bazı kilitlerin karşılıkları birbirine denk gelmez ve karşılıkların ayarlarını tekrar yapmanız gerekebilir.

İkincisi Çift Açılım Özellikli Pimapen Pencere Kilitleri

Hem üstten hemde yana doğru açılabilen günümüzde en çok kullanılan pencere kilit aksesuarlarındandır. Kol boşa dönüyor ise göbek kısmını kırmış veya göbek içindeki dişli yerinden çıkmıştır. Her iki şekilde de kilitlerin değişmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda kol hareket etmiyorsa bunun bir kaç nedeni olabilir.

Pencere Kolu Hareket Etmiyorsa

Birinci Neden: Üst açılımı tam olarak kapatmadan pencereyi kapatmaya çalışırsanız pencere kolu hareket etmez ve kilitleme işlemini yapmaz. Öncelikle kontrol etmeniz gereken pencereyi kapattığınızda üst arka köşe tam oturmamışsa çift açılım mekanizmanız çalışmayacaktır. Yapmanız gereken kolu tam yukarı cevirin ve üst köşeyi iyice bastırarak kolu yarım kapatın, sonra pencereyi kapatarak kolun çalışıp çalışmadığını kontrol edin eğer kol çalışıyorsa problem yanlış kapatmaktan kaynaklanmıştır ve sorununuz çözülmüştür. Ama hala kol hareket etmiyorsa kontrol etmeniz gereken İkinci nedendir.

İkinci Neden: Bazı çift açılım özellikli kilit sistemlerinde emniyet mandalı bulunmaktadır. Bu mandal pencereniz açık konumda iken kolu kilitler ve hareket etmesini engeller. Sebebi, açık konumda iken yanlışlıkla çift açılım özelliğine getirmenizi engeller, çocuğunuz varsa çift açılım özelliğinde iken kapanmadan hareket etmeyen kol çocuğun pencereyi açmasına engel olur. Eğer pencerenizin orta kısmında bir cubuk veya mandal gibi bir şey varsa mandalı basarak kolu tekrar deneyin eğer çalışıyorsa probleminiz yok demektir. Gene çalışmıyorsa o parçayı vidadan sökerek çıkarın ve tekrar deneyin hala aynı sıkıntı devam ediyorsa pimapen tamiri alanında uzman birinden destek alın.

Çift açılım sistemleri basit gibi görünse de eğer sistemi tanımıyorsanız sizi çok uğraştırır ve geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açmanızı sağlar.

“Pimapen Pencere Kilidi Nasıl Tamir Edilir? yazımı beğendiyseniz katkı sağlamak için 1 dakikanızı ayırarak değerli görüşlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşın.

Facebook, instagram diğer sosyal ağlarda sayfamızı paylaşarak daha çok kişinin bu yazıyı görmesine katkı sağlamış olursunuz.”

Şimdiden Teşekkür Ederim – Gürkan Usta

Pimapen Pencere Kilidi Nasıl Tamir Edilir?

Pimapen Pencere Kilidi Nasıl Tamir Edilir?” üzerine 40 düşünce

 • Kasım 17, 2023, 9:02 am
  Kalıcı bağlantı

  Pencere kilidi kilitlendiğinde gevşek haldeyse ne yapilmali önceden kilitlendiğinde düğmesine basmadan hareket etmezdi şimdi düğmeye basmadan hareket ediyor

  Cevapla
  • Şubat 28, 2024, 10:00 am
   Kalıcı bağlantı

   Pimapen pencere sistemlerinde düğme yoktur. Ama kilitlendiğinde gevşek kalıyorsa sebebi kanat ayarlarının bozuk olmasıdır.

   Cevapla
 • Ağustos 30, 2023, 5:36 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba. Çift açılım pencere tam açılıyor fakat üstten açılmıyor. Mekanizmaya baktım ispanyolette kapı kolunu çevirince yukarı aşağı hareket eden kısımlardan en üstteki hareketsiz kalıyor. Ne yapmak lazım

  Cevapla
  • Eylül 5, 2023, 10:07 am
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba, Pimapen pencere çift açılım üst bölümünde hareket etmiyorsa bağlantılı olduğu dişli yuvası kırılmıştır. Kol kumanda etmiyordur. Bu durumda kullanılan pimapen pencere aksesuarı bilenen bir marka ise o parça değiştirilerek sorun giderilebilir. Ama kırılma nedeni kanat ayarlarının bozulma sonucu kasılmasından kaynaklanır. Pimapen pencerenin kanat ayar ve bakımı yapılması gerekmektedir. Yada komple pimapen pencere çift açılım aksesuarı değişerek yenilenme de yapılabilir.

   Cevapla
 • Temmuz 3, 2023, 8:39 am
  Kalıcı bağlantı

  Normal tek açılılımlı Pimapen pencere kapalı kaldı açılmıyor.diger pencere kolunu taktım yine açmadı.kapalı kalan pencereyi nasıl açabilirim.yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Ağustos 29, 2023, 2:24 pm
   Kalıcı bağlantı

   Kapalı kalmış pimapen pencerenizi en basit ve hızlı olarak arka kısımda bulunan menteşelerin pimlerini bir çekiç ve civi veya ince tornavida yardımı ile pimlerinizi sökün. Menteşe kısmından açılan kanadı çekin pencereniz yerinden çıkmış olacaktır.

   Cevapla
 • Haziran 15, 2023, 6:19 pm
  Kalıcı bağlantı

  Ustam hayırlı akşamlar cam balkonun kilidinden bi çubuk çökmüş sanki alt tarafta Kapı açılmıyor napsak bilemedik

  Cevapla
  • Ağustos 29, 2023, 2:26 pm
   Kalıcı bağlantı

   Geçmiş olsun kilit sistemin sizlere ömür. Yapmanız gereken iyi bir pimapen tamir ustası arayarak kilit sistemini değiştirmeniz.

   Cevapla
 • Ağustos 29, 2022, 9:32 pm
  Kalıcı bağlantı

  Usta bende çift.yonlu pencere var, üstten açılmıyor ama.
  Normal açılıyor sıkıntı yok, üstten.acmak için kolu yukarı döndiremiyorum.
  Usta çağırdık ama anlamıyormuş:))
  Zorlayarak açtı kapattı ama biz açıp.kapatamiyoruz.

  Kilidi.kale marka

  Cevapla
  • Eylül 30, 2022, 8:35 am
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba 2 neden vardır. İç kısımdaki kilit mekanizması yağsız kaldığından mekanizma zor hareket ediyordur.
   2. Neden ise kilit mekanizmanın artık ömrü bitiyordur. Bu durumda değişmesi gerekir.

   Cevapla
 • Haziran 13, 2021, 3:21 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba Gürkan Usta;
  PVC pencerem çift açılır mekanizmalı ve çalışmasında bir sorun yok. Fakat kolu çevirdiğimde ön taraftaki kilitleme sistemi çalışıyor arkadakiler çalışmıyor. Elle aşağı yukarı yapabiliyorum, Bunun nedeni kolla olan irtibatı kopmuş olabilir mi?

  Cevapla
  • Temmuz 26, 2021, 2:30 pm
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba Mehmet bey;
   Arka kilitleme çalışmıyorsa üst kısımda bulunan makas ve arka kilitleme bağlantısı ya yerinden çıkmıştır, ya da zorlanmadan kaynaklı olarak kırılmada yaşanmış olabilir. Bunu belirlemek için ehil olan iyi bir pimapen ustasının bakması gerekir.

   Cevapla
 • Mayıs 22, 2021, 11:08 am
  Kalıcı bağlantı

  Faydalı bilgileriniz için teşekkür ediyorum.
  Benim sorunum çift açılımlı pencerede normal açılmada, yani pencereyi açtığınızda, aynı anda pencere vasistas açılım gibi geri geliyor. Vasistas açılmaya da izin veriyor. Arıza nereden kaynaklanıyor olabilir.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  HÜseyin

  Cevapla
  • Temmuz 26, 2021, 2:34 pm
   Kalıcı bağlantı

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Hüseyin bey; Nedeni büyük ihtimal ile kanat ayarının bozulmasından kaynaklanıyordur. Alt menteşenin üstünde bulunan 4’lük alyan anahtarı ile cevirilen ayar vidası bulunur. Bu vida açılan kanadın yukarı kaldırmaya veya aşağı indirmeye yarayan ayar bölümüdür. O bölümden yukarı kaldırarak kanadınızı ayarlayın. Ve kontrol edin. Eğer sorun devam ediyorsa üst bölümde bulunan makasın karşılığı kırılmışdır. Bu sepebten tutmuyordur. Çift açılım mekanizmanızın değişmesi gerekir.

   Cevapla
 • Ocak 14, 2021, 8:02 am
  Kalıcı bağlantı

  Kolay gelsin. Sadece pimapen kapıda kilitlemede sorun var. Ve anahtar ne sağa dönüyor nede sola, anahtar kilidin içinde kıcasaca dönmüyor.kilitleme yapmıyor.
  Anahtar kırık degil sadece kilidin içinde dönüyorum ve cıkaramıyoruz. Sorun sizce ne olabilir.
  Tesekkürler..

  Cevapla
  • Mayıs 15, 2021, 6:48 pm
   Kalıcı bağlantı

   Kilit mekanizmasında bulunan anahtarın girdiği barelin değişmesi gerekir.
   Yada barel kısmının ortasında bulunan dil içeride takılma yapıyor olabilir. Barelin vidasını söküp bareli ileri geri hareket ettirerek anahtarı cevirmeyi deneyin sorun çözülünce döndüğü noktada sabit tutarak vidalayın. Eğer hala dönme yoksa değiştirin. 90 lık pvc kapı bareli diye geçer nalbur veya anahtarcılardan temin edebilirsiniz.

   Cevapla
   • Ağustos 26, 2023, 6:20 am
    Kalıcı bağlantı

    Merhaba pencere tam kapattığım halde contada 1 cm kadar boşluk var neden olabilir

    Cevapla
    • Ağustos 29, 2023, 2:22 pm
     Kalıcı bağlantı

     Merhaba adem bey. Pencerenizin kilit karşılıkları tam karşılamıyor yada kullanılan karşılıklar profil sisteminize uyumlu değil. Diğer bir durum çekilen pimapen contaları gene sistemleriniz ile uyumlu değil. Bunun gibi size şuan sayabileceğim 100 e yakın pimapen pencere arıza nedeni sayabilirim.

     Cevapla
 • Aralık 10, 2020, 10:16 am
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba pencerem sıkışmış açılmıyor kol boşta dönüyor ne yapmak gerekiyor?

  Cevapla
  • Mayıs 15, 2021, 6:51 pm
   Kalıcı bağlantı

   Kilit mekanizmanın göbeği dağılmış. İyi bir ustanın bakıp kilit mekanizmasının değişmesi gerekir. Pimapen pencerenin kanat ayarlarıda tekrar yapılması gereklidir.

   Cevapla
 • Kasım 19, 2020, 11:25 am
  Kalıcı bağlantı

  Ustam iyi günler kolay gelsin pencerem çift açılımlı kolu aşağıya tam basmıyor haliyle pencere tam kapanıp oturmuyor ne yapabilirim teşekkürler

  Cevapla
  • Mayıs 15, 2021, 6:55 pm
   Kalıcı bağlantı

   osman bey; kanat ayarlarınız bozulmuş. Ama nereden bozuk bunu tespit etmek gerekir. Çift açılım mekanizmalarında 10′ na yakın ayarlama yöntemi var. Bir Pimapen tamiri ustasından destek almanızı tavsiye ederim.

   Cevapla
 • Mayıs 31, 2020, 3:41 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba ustam benim kapinin üsten açılma sistemi var ama maalesef üstten açamıyorum yani kapı kolunun üste doğru çeviremiyorum salondaki üstten açılır Pimapen kapı açılabiliyor mutfakta’da aynı kapı var sistemleri falan aynı gözüküyor ama onun kolunu üste doğru çeviremiyorum ne olabilir problemim usta kapının markası Fırat winhouse 13 aks

  Cevapla
  • Ağustos 7, 2020, 4:42 pm
   Kalıcı bağlantı

   Birden fazla nedeni olabilir. Takılırken mekanizma tam ayarında takılmamış olabilir. Mekanizmanın bir bölümünde takılma olabilir. Kilit sistemi arızalı olabilir. Çözümü için uzman bir pimapen ustasının bakması gerekir.

   Cevapla
 • Ocak 29, 2020, 2:38 am
  Kalıcı bağlantı

  Pimapen pencerenin winkaus sistem kol çok zorlandığım halde dönmüyor.Altında petek var.Isınmaktanmı açılmıyor.açmak için makina yağıyla yağlamalımıyım.Bir yol gösterin lütfen.Yılmaz

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 11:54 am
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Yılmaz bey sıcaktan değil mekanizma yağsız kaldığından hareket etmekte zorlanıyordur. Makine yağı yerine nalburdan wd-40 alarak hem pası söker hemde yağlar.

   Cevapla
 • Aralık 14, 2019, 9:10 pm
  Kalıcı bağlantı

  merhaba Gürkan Usta, pimapen balkon kapi kolu boşa tam kapatmıyordu, kolu söktüm ve somundan çıktığını gördüm, somun parcayı kapı koluna tekrar oturtup takmaya çalışırken, kapının içinden somunun karşılığı kapının içine düştü heralde, artık kapı da hiç açılmıyor , kapalı kapıyı kol olmadan nasıl açacaklar, nedir maliyeti? fikir verirseniz sevinirim..

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 11:59 am
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Kol vidalarında karşılığında somun yoktur. Kilit mekanizmasının kendi üstünde entegrelidir. Somun dediğiniz bölüm büyük ihtimal ile kırılmıştır. Kilit sistemi değişmesi gerekecektir.

   Cevapla
  • Kasım 16, 2022, 5:31 pm
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba, yeni taşındığım evde pvc camda ispanyolet ve karşılığı kilit pimleri hizalarında bir problem yok, ancak ispanyoletin kilit mekanizasındaki pimler kısa kaldığı için kitlemiyor, bunu halletmemin bir yolu varmı acaba

   Cevapla
   • Aralık 2, 2022, 7:09 am
    Kalıcı bağlantı

    Merhaba Tolga bey; Sebebi pimlerin kısa olması değil açılan kanadın geride takılı olması veya kanat ayarlarının bozulmasında kaynaklıdır. Bir Pimapen tamir ustasının görüp ayarlarını yapması gerekli.

    Cevapla
 • Eylül 15, 2019, 1:06 pm
  Kalıcı bağlantı

  Gürkan ustam benim pencereyi üsten acıyorum fakat tekrar kapamak istediğimde kapanmıyor bu sefer pencereyi tam acıp o şekilde kapatıyorum acaba sorun nerde ? Fark ettim bir şey var ;kolu döndürdüğümde menteşelere giren kücük silindirlerden birisi hareket etmiyor elimle yukari asagi yapiyorum oluyor

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 12:33 pm
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Kilit sisteminiz değişmesi gerekecek. Ömrünü doldurmuş.

   Cevapla
 • Ocak 30, 2019, 6:29 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba benim pencere çift açılımlı üst kanat açılmıyor hiç dönmüyor kapının kilidi bozulmuştur.

  Cevapla
  • Şubat 4, 2019, 1:54 pm
   Kalıcı bağlantı

   Muhahmmed bey bu pencere mi yoksa kapı mı? anlamadım. Dönmeyen nedir?

   Cevapla
 • Aralık 25, 2018, 7:26 pm
  Kalıcı bağlantı

  Çift açılır pencerenin kolu boşa dönüyor. Kolu çıkarıp iç mekanızmasını söktüm. Kolu çeviren bilya gibi şey kırılmış. Bu çift açılır pencereye tek açılım ispanyolet takılır mı ? Yoksa çift açılır sistemin mekanızması farklı mıdır ?

  Cevapla
  • Ocak 25, 2019, 11:44 am
   Kalıcı bağlantı

   Enes Bey çift açılım mekanizması farklı bir sistemdir. Ama düz normal açılımlı sisteme dönüştürülebilir. Yapmanız gereken tüm kilit sistemini sökmek ve tek açılımlı kilit sistemini taktıktan sonra, arka kısımdaki menteşe bölümünün tam ortasına bir menteşe daha eklemek.

   Ama kırılan kilit mekanizmasının aynı markasını bularak sadece o kısmı değiştirebilirsiniz. Kilit mekanizmasının üstünde markası ve ölçüleri yazmaktadır.

   Bir farklı çözüm kilit mekanizmasını ustasından isteyerek yenilemek size daha büyük avantaj sağlayacaktır.

   Cevapla
 • Kasım 7, 2018, 8:14 pm
  Kalıcı bağlantı

  Değerli bilgileriniz için çek teşekkür ederim.Benim bir sorunum var yardım etmenizi rica ederim. Normal açılımlı pvc penceremin içindeki ispanyolet mekanizması bozuldu. Pencere kolu boşa dönüyor ve pencere açılmıyor kolda bir sorun vardır diye başka pencerenin kolunu taktım ama yine kol boşa döndü. Pencereyi nasıl açıp ispanyolet’i değiştirebilirim?

  Cevapla
  • Kasım 21, 2018, 7:31 am
   Kalıcı bağlantı

   Yalçın bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
   Normal açılımlı ispanyolet kilit değişimi mevcut kolu söktükten sonra, açılan kanadın hemen ön kısmında uzun pimli bir demir parçası bulunmaktadır. O uzun demir parçası aynen yukarıdaki resimdeki gibidir. Tek yapmanız gereken üstünde bulunan vidaları söküp yerinden çıkarmak. Bir pvc pencere aksesuarcısına gidip aynısı talep ederek tekrar aynı yerine söktüğünüz gibi takmak.
   Not: Aşırı yoğunluktan dolayı sorunuza geç cevap verdiğimiz için özür dilerim.

   Cevapla
 • Nisan 28, 2018, 11:46 pm
  Kalıcı bağlantı

  Şu an İtalya’da yaşıyorum. Kiralık evdeyim. Sabahtan beri pencereyi halledememiştim. Elimde kaldı sandım, bozuldu diye üzüldüm. Meğer emniyet mandalı açık kalmış. Allah razı olsun sizden. Çok teşekkürler.

  Cevapla
  • Haziran 19, 2018, 11:36 pm
   Kalıcı bağlantı

   Yüsra Hanım; İtalya’ya kadar size destek verebilmiş olmak gurur verici. Ayrıca zaman ayırıp değerli yorumunuz için bende size çok teşekkür ederim.

   Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir