Pimapen Pencerelerden Su Giriyor Neden?

Ev hanımların kabusu olan ve yağışlı bir gecede sabaha kadar nöbet tutup evi su basmasın, parkeler şişmesin, duvarlar kabarsın diye pencere önlerine konulan ve devamlı değiştirilen havlular ev kadınlarını hiç şüphesiz çileden çıkarıyor.

Peki Pimapen Pencerelerden Su Giriyor Neden?

Aşırı sağnak ve rüzgarlı havalarda pencerelerden su girişini engellemek pek mümkün değildir. (Oluk oluk su akıntısından söz etmiyorum. Hafif damlalar halinde iç kısmın nemlenmesinden söz ediyorum) Belirli olan ve gözle nasıl girdiğini gördüğünüz problemleri çözmek basittir. Örneğin izolasyonu eksik veya iyice yıpranmışsa eski izolasyonu sökerek yenisi çekip sorunu çözebilirsiniz.

Ama neden kaynaklandığı tespit edilemeyen durumlarda aynı anda birden fazla işlemler yapılarak sorun çözülebilir. Böyle bir durumda neden ve hangi sebeplerden ötürü su alır sıralayalım.

Pencereler Hangi Nedenden Ötürü Su Alır?

1- İzolasyonların yıpranmış veya sağlıklı bir şekilde çekilmemesinden.

2- Pencere contalarınızın yıpranmış olmasından.

3- Pencere açılan kanadın sağlıklı kapanmamasından.

4- Su tahliye deliklerin tıkanmasından veya yeterli gelmemesinden.

5- Pencerenin altında bulunan mermerin ters eğimli bir şekilde takılmasından.

6- Montaj vidalarının üstlerinin kapak veya izole edilmemesinden dolayı duvara doğru ince ince akıntı vermesinden.

7- Pencere montajında teraziye alınmadan eğimli bir şekilde takılmışsa su tahliye deliklerine ulaşmasını engelleyerek köşe kısımda birikmesi ve içeri doğru taşmasından.

Yukarıdaki 7 madde pencerelerin su alma nedenleridir. Eğer su alma nedeni tespit edilemiyorsa hepsi bir pimapen tamiri alanında uzman birinden destek alarak sorunları tek seferde hepsini elden geçirmesi ile sorun çözülür.

“Pimapen Pencerelerden Su Giriyor Neden? yazımı beğendiyseniz katkı sağlamak için 1 dakikanızı ayırarak değerli görüşlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşın.

Facebook, instagram diğer sosyal ağlarda sayfamızı paylaşarak daha çok kişinin bu yazıyı görmesine katkı sağlamış olursunuz.”

Şimdiden Teşekkür Ederim – Gürkan Usta

42 thoughts on “Pimapen Pencerelerden Su Giriyor Neden?”

 1. Ustam bizim evde sıfır 2.yılı daha oturtulmadı kimse. Cam köşelerinden suyu görmüyorum ancak duvar dökülüyor. Ve mütahit usta bir kere yolladı aradan belli bir dönem geçtiğinde eve bakmaya gittim yağmur yağınca tekrar aynısı? Sebebi neden olur camlar kapandı pimepenci camlar çok iyi ama mermerde eğim yok dedi. Şimdi yapılacak olan tamirin ücretini mütahit mi ödemeli ev sahibi mi?

  1. Öncelikle geçmiş olsun nazım bey. Ücret kısmını kimin ödemesi gerekir bunu ben belirleyemem, bu sizlerin ve yüklenici firma arasındaki bir konu olacak. ( Ama kişisel olarak fikrim elbette yapan firma ödemeli sorunu çözmeli etik olan bu). Mermer ile ilgili ters bir eğim varsa, mermer üstüne alüminyum veya plastik olandan denizlik yapılması gerekir. Eğer elbette sorun bu ise.

 2. Birkac ay oldu evimize gireli. Pencerenin altindaki duvar su alıyor, nem yaptı,kabarmaya basladi
  Gozle gorulen su yok ama bunun sebebi nedir?
  Sizce yardimci olurmusunuz

  1. Ömer bey nedeni nem ile alakalı bir durum. Sorun pimapen değil. Genel ısı yalıtımı ile ilgidir.

 3. Ustam Pimapen sağ alt köşede böyle serpme yağmur yaginca ince bir şekilde su akiyor komple Pimapen kenarlarına dıştan silikon çektim ama gene kesilmedi

  1. Kanat kısmından geliyordur. Dışta bulunan su tahliye deliklerine rüzgar baskı yapınca içeri doğru iter suyu. Kanat köşesinden içeri akıtır. Çözümü su tahliye deliklerinde tahliye kapakları konması ve tahliye için yukarıdan hava deliklerinin açılması gerekir.

 4. Hilal Yilmaz

  Kolay gelsin öncelikle İnternete yazilariniz okudum eminim benim sorununda çözüm sunabilirsiniz.. evi yeni yeni aldık camlarım boydan boya ve ic kısma gelen mermeri kısa tutmuşlar yaparken simdi camlar cok fazla terliyor ve terleyen sular camlardan asagi iniyor mermere ne kadar bez koysana degissemde yine duvarlara ve parkeye sular iniyor ve duvarlar kabarıyor surekli camlarin terlerini alıyorum ama yine ayni durum camlarin terlemesinin nedeni nedir acaba ve ben nasil bir çözüm bulabilirim

  1. Sorun pimapen ile ilgili değil, sorun genel yalıtım ile ilgili bir durum. Sıcak ve soğuk hava birbirini karşılmadığı zaman içeride nem yapar buda terlemeye neden olur. Böyle durumlarda ya evin sıcaklığını artırmanız gerekir yada odanın camını açarak hava almasını sağlamanız gerekir.

 5. Gurkan ustam selamlar.
  Bizim sikintimiz cok siddetli ruzgarli yağmurda evin icine pvc den su dolması. Baya bi uğraştık bugun ama garip birsey gozlemledim. Icerden tahliye kanali var ancak disardan yok? Bu sorunu nasil cozebilirim?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. dış kısımdan matkap yardımı ile delik açmak gerekir. Dış alt kasadan yaklaşık olarak ( pvc pencere marka ve serilere göre değişir) 2 cm yukarıdan delikler açmanız gereklidir.

 6. Mrb Ustam, yeni yapılan bir ev satın aldım. Dış cephe ısı yalıtımı var. Evin pencereleri Fransız pencere tipinde yani neredeyse zemine kadar pencere uzuyor. Estetik görünsün diye dış cephede pencere altlarından enlemesine tüm cephe boyunca mermer çıkıntı konulmuş. Yanlış bilmiyorsam bunlara küpeşte deniyor. Bina inşaat halindeyken incelemeye geldiğim bir esnada 8 Şubat 2020 tarihinde karın bolca yağdığı bir zamanda bu küpeşte üzerine biriken ve eriyen kar suları mermer-yalıtım köpüğü noktalarından oda içindeki duvarlara sızmış ve ıslatmış. Mütahit henüz binayı teslim etmediğini, havanın ısınmasını beklediklerini, hava ısınınca mermer-duvar birleşim yerlerine kimyasal madde süreceğini söyledi. Havalar ısınınca sürdüğü bir markanın dış cephe dört mevsim dayanıklı boyası. Şimdi binaya oturduk ama mütahitin çözümünün başımızı ağrıtacağı yönünde içimde bir his var. Bu konuda kalıcı bir çözüm önerebilir misiniz? Konya

  1. Merhaba; konuyu tam anlayamadım, sorunu çözmek için yerinde tespit gerekir. Uzman birinden yerinde tespit desteği almanızı öneririm.

 7. Merhaba Gürkan usta
  Pencerenin iç ve dış dört tarafında mermer var binanın dışı btb , yağmur yağınca kovayla su boşaltıyorum üstten ve alttan iç kısımda mermer ve duvar birleşim yerinden şakır şakır su giriyor tamamen sökülüp yapılma ihtimali var mı mümkün mü..
  Bıktım vallahi yağmur yağınca tüylerim diken diken
  Bana yardımcı olur musunuz fikir verir misiniz Gürkan usta..
  Bu yakaya hizmetiniz var mı..
  Teşekkürler

  1. Sorununuz pimapen ile ilgili değilde daha çok dış cehpe kaynaklı gibi. Bahsediğiniz durum varsa ise bunun nedeni kesinlikle cehpeden kaynaklıdır. Çözüm iyi bir ustanın gelip tespit yapması. Bu yaka dediğiniz neresi bilemiyorum. İletişim bölümünden bizlere ulaşın elimizden gelen desteği sizlere sunalım.

 8. merhaba ustam, ben yazlık yaptırdım ve pımapenlerın egımı evın ıcıne dogru verilmiş, teraziye almadan takmışlar pimapenleri, dogal olarak yagmurda su köşelerde birikiyor ve evın ıcıne dogru duvarlara sızdırıyor, kasaları sökmeden, kırma dokme yapmadan bır cozumu oluyormu bunun

  1. Alt mermeri içe eğimli takılmış. Bunun çözümü dış kısımda kalan mermer üzerine pvc pencere sistemlerine uyumlu mermer kaplama malzemeleri ile çözülebilir. İnternetten denizlik uzatma aparatalarını bulabilirsiniz. iyi günler sağlıklı günler dilerim.

 9. Sevgili ustacigim dairem iki yillik mermerin altindan yogun yagmurda su aliuor ben kesin ve profesyonel cozum ariyorum eve gelip bakan birilerini taniyormusunuz gelip baksalar bizi bu dertten kurtarsalar

  1. Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Volkan bey izolasyon sorunu yaşıyorsunuz yada mermer eğiminiz ters olduğundan su alıyorsunuzdur. İzolasyon sorununu mevcut izolasyonu söküp yenilenmesi gerekir. 2. Sorunda mermer ters eğimli ise denizlik mermer aparatı alarak eğimin düzelmesini sağlarsınız ve su girişini engeller.

 10. Gürkan bey öncelikle teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için avrupa yakasında halkalı ya hizmet veren bu saydıklarınızı yapabilecek ehil bir usta varmıdır acaba yoksa siz hizmet veriyormusunuz buraya ?? ( Çok acil usta ihtiyacım var saat başı yarım kiva su boşaltıyorum)

  1. Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Avrupa yakasına hizmet veriyoruz. iletişim bölümünden bizlere ulaşarak servis yazdırabilirsiniz.

 11. Benim kuzey cephedeki oda pvc pencerelerimden her yağmur yağdığında pencere altındaki mermerin köşelerinden ve mermer altından ıçeriye su süzülüyor.üç sefer silikon çekomastik ne varsa çektik çözüm olmadı .Bu neden kaynaklı olabilir

  1. Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Silikon ve izolasyon düzgünce yapılmışsa su girişi farklı bir noktadan olabilir. Su akışına göre köşeden çıkıyordur. İnceleme yapılmadan nedeni hakkında bilgi veremem. Terleme durumu, çatı katı ise çatından gelen su, farklı bir açıklıktan giriş, üst kattan sızan su o bölgeden çıkabilir. Birden fazla etkeni vardır.

 12. Gürkan usta merhaba,
  Yağmur yağdığında damlalar halinde salonda kenardan su giriyor, salon boydan boya cam ve panjur sistem var ev 1 yıllık biz yeni taşındık dış cepheden olduğunu söyleyip dış cepheyi yaptırdılar fakat sorun devam ediyor, su gelen yer pimapen ya da panjur sistemle ilgili olabilir mi? Yardımınızı rica ederim.

  1. Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Fatma hanım yeri görmeden net bir şey diyemem. Ama tahmini olarak panjur üst kutu kaynaklı olabilir. Alanında uzman bir ustasının bakıp değerlendirmesi gerekir.

 13. Gürkan ustam merhaba. Bizim evdeki camlardan birinin mermeri ters eğimli ve içeriye su giriyor. Ne yapabilirim?

  1. Ozan bey mermer ters eğimli ise mermerin dış kısmını alüminyum malzemelerle kaplayarak eğimini düzeltebilirsiniz. Birçok model bulunmakta, dış mermer üstüne konulabilen alüminyum malzemeler var. Google üzerinden araştırarak bulabilirsiniz.

 14. Yukarida yazmis oldugunuz sorunla su an karsı karsıyayım dış yalıtım sisteminden sandık ama pimapen hatası çıktı. Yanlız pimapenlerde avrupa’daki olan sistemler var mı bilmiyorum on cm genisliğinde vertikal olarak cercevenin cam bölgesinde boydan boya mazgal deligi var havalandirmak icin ben tr de goremiyorum ev terlemesi en azindan bu sistemin yardimci olacaginin kanaatindeyim.

  1. Celal bey Türkiye’de cam üstlerine havalandırma kanalları konulmakta. Müşteri isteğine ve talebine göre eklenebiliyor.

  1. Fatih bey katı sabun ile kapatmak bir çözüm değil aksine yalıtım yapılması gereken durumda sizi daha çok sıkıntıya sokmasına neden olacak bir durum. Pencerelerinizden su giriyorsa ilk etap yapılabilecek tek hamle su alan yere emici bez veya havlu koymak. Yağmur geçtiğinde suyun girdiği noktaları tespit ederek gerekirse izolasyon yapılması veya tahliye yetmiyorsa yeni tahliye delikleri açmak.

 15. Merhaba benim evde pimapen pencerenin iç kısmında sular oluşuyor. Parkeye kadar iniyor ne yapalım.

  1. Hulusi bey sebebini yakından görmek gerekir. Pimapen pencerelerin iç kısmına su girme nedenleri birden fazla nedenden kaynaklanır.
   1. Pencere kanat ayarlarınızın bozuk olması.
   2. Pencerenin contalarının yıpranmış olması.
   3. Pimapen pencerenin izolasyonu yıpranmış olması.
   4. Pimapen pencerenin tahliye delikleri tıkanmış veya yeterli tahliye işlemini yapamasından kaynaklı.

   1. Slm gürkan usta pvc penceremin camı sıkan profildeki contalarından içine su almakta pvc deki contaların da değişimi oluyormu ve nerden temin edebilirim

    1. Erhan bey contalar değişebilir. Conta temini için pimapen malzemelerini satan firmalara bakmanız gerekir. İnternet üzerinden pimapen aksesuar veya pvc pencere aksesaur firmaları diye araştırma yaparsanız ulaşabilirsiniz.

 16. gürkan usta yardımlarınız için teşekkür ederim ama iyi bir ustayı nasıl bulacağız bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir