Kış aylarında en çok şikayetlerden biri olan “Pvc Pencereler Neden Soğuk Alır“, evin içinde esinti, pencerelerin üflemesi ve ıslık gibi ses çıkarma nedenleri nelerdir.

Pencerelerin soğuk almasını veya üfleme nedeninde ilk aklımıza gelen hep contalardır. Değiştirilerek sorunun ortadan kalkacağına inanmak sizi yanıltır.

Pencere sistemleri plastik malzemelerdir. Dış hava koşullarında yaz aylarında genleşir, kış ayların ise gerilir. Bu durum açılan pencerelerin ayarlarının bozulmasına neden olur. Ayarları kaçan pencerelerin kilit karşılıklarını sağlıklı ve olması gerektiği gibi karşılamadığından pencerelerde bulunan contaları vakumlama yapamadığı için aralarından rüzgar girerek ses ve üfleme yapar.

Pencereler Ne Gibi Durumlarda Soğuk Alır

1– Pimapenlerin dış hava koşullarından ötürü.

2– Montaj Hatalarından Dolayı

3– Cam takozlama işleminin eksik yapılmasından dolayı

4– Yeni binalarda temelin oturmasından dolayı oluşan hareket sonucu ayarların kaçmasından.

5– Kilit karşılıklarının kırılmış olmasından

6– Kilit mekanizmaların yaz modunda kalmasından dolayı.

7– İmalat hatasından kaynaklı profillerin dönmesi veya dönük profille imal edilmesinden

8– Montajlamada vidaların kenar kısımlarına yakın ve aşırı sıkılmasından dolayı profillerin içe doğru dönmesinden.

9– Kilit karşılıklarının profil serisine uygun olmayışından. (kilit ile karşılıkların profil yapısına uygun olanların kullanılması gerekmektedir. Bazı firmalar bunu göz ardı ederek ellerinde kalan karşılıkları kullanmasından kaynaklanır.)

10– En son ihtimal contaların uyumsuz veya yıpranmış olmasından kaynaklıdır.

Pencereleriniz soğuk alıyorsa pimapen tamiri alanında uzman birinden destek alın. Sakın pencereleriniz için sünger, bant veya yapışkanlı contalar kullanarak sorunu çözmeye çalışmayın. Sıkıntınızı daha da çözülmez hale getirecektir.

“Pvc Pencereler Neden Soğuk Alır? yazımı beğendiyseniz katkı sağlamak için 1 dakikanızı ayırarak değerli görüşlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşın.

Facebook, instagram diğer sosyal ağlarda sayfamızı paylaşarak daha çok kişinin bu yazıyı görmesine katkı sağlamış olursunuz.”

Şimdiden Teşekkür Ederim – Gürkan Usta

Pvc Pencereler Neden Soğuk Alır

Pvc Pencereler Neden Soğuk Alır” üzerine 14 düşünce

 • Kasım 28, 2023, 5:20 am
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba,biz sıfır eve oturduk camlar yeni ,camların kenarlarında açıklık yok usta defalarca kontrol etti ama camın önüne oturunca sanki cam hiç yokmuş orası hep soğuk ,salon da ısınmıyor ve cam kenarları buharlaşma olması normal mi?

  Cevapla
  • Şubat 28, 2024, 9:58 am
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba hava almıyor ve pencerelerden üfleme yok ise problem mermerden kaynaklıdır. Mermerler sıcak ve soğuğu hızlı ileten ürünlerdir. Cam önünde buharlaşma nedeni ev içerisinde nemin artmasından kaynaklıdır. Eviniz ısınmıyorsa genel yalıtım ile ilgili bir probleminiz vardır.

   Cevapla
 • Mart 19, 2022, 5:41 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba pimapenelrden soğuk geliyordu hem yan kenarlarından hem de birleşim yerinden …bir usta çağırdık sorun fitillerden dedi bütün fitilleri değiştirdi ayar yaptığını söyledi ama yine soğuk geliyor ..sorunu nasıl çözebiliriz ?

  Cevapla
  • Mayıs 14, 2022, 9:56 am
   Kalıcı bağlantı

   Mustafa bey merhaba; Sorun fitil değil kanat ayarlarının yapılmasından kaynaklıdır. Usta büyük ihtimalle kanat ayarlarını yapmamış.

   Cevapla
 • Kasım 19, 2021, 12:09 pm
  Kalıcı bağlantı

  pvc ege pen bayisiyim dediler ama bir düzen tutmadı esinti yok fakat soğuk geliyor esinti hissedilmeden açıkta biryer görmüyorum. ayarlar ful contalarda yırtık pırtık yok cam contaları sağlam mermer etrafındaki hiç aşınmış delik ve slikon çıkmış yer yok silikonlu yerlerde ruzgar dahi gelmiyor. soğuk nedir sadece pencere tarafından geliyor

  Cevapla
  • Mayıs 14, 2022, 10:07 am
   Kalıcı bağlantı

   Soğuk pencere altındaki mermerden hissediyorsunuzdur. Alttaki mermer bütün olarak konulduğu için mermerin dış kısmında kalan kısım soğur ve soğukluğu mermerin iç kısma doğru yansıtır.Sebebi bu.

   Cevapla
 • Kasım 13, 2020, 3:24 pm
  Kalıcı bağlantı

  Usta salon penceresinin hareketli kısmından hava geliyor alt ve üstten monte etmişler ortası boş hava ortasından geliyor sizce sorun ne olabilir? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Mayıs 15, 2021, 7:05 pm
   Kalıcı bağlantı

   Hava geliyorsa hareketli kanatların kontrol edilip ayarlarını yapmak gerekir. Kilit mekanizmasında bulunan yaz ve kış modlarını kontrol etmek gerekir.

   Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 12:02 pm
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Savaş bey pimapen pencerenizin açılan kanat bölümünün ayarları kaçmıştır. Takoz ayarı yapılarak sorun çözülebilir.

   Cevapla
 • Kasım 28, 2019, 8:45 am
  Kalıcı bağlantı

  Elinize sağlık Gürkan usta güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Benim de bir sorum olacak. Pencerelerden odaya bir serinlik geliyor. Kontrol ettim pencere kasası ile duvar arasında bir boşluk veya aralık göremedim. Size bir resim gönderiyorum. Bu buharlanmaya yağmur tahliye deliklerinden giren hava sebep olabilir mi? Bu deliklerin kapanması sorunu çözer mi? Bu deliklerin kapanmasının bir mahzuru var mı? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Mayıs 5, 2020, 12:07 pm
   Kalıcı bağlantı

   Spam Yorumlardan Kaynaklı Geç Cevaplarımız İçin Özür Dilerim. Hasip bey pencerelerinizin bakımı gelmiş. Ayarları ve bakımları yapılmalı. Onlar tahliye delikleri sakın onları kapatmayın aksi takdirde içeriye su girmesine neden olur.

   Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir